top
Image Alt

Etykieta pogrzebowa – co zrobić z telefonem komórkowym

telefon na pogrzebie

Pogrzeb to czas refleksji. W tym trudnym momencie każdy uczestnik ceremonii pogrzebowej powinien odłożyć swoje codzienne obowiązki i skupić się na pożegnaniu drugiego człowieka. Niestety złe nawyki często o sobie dają znać, również w dniu pogrzebu. Dlatego bardzo ważne jest to, aby będąc uczestnikiem pogrzebu zachować się odpowiednio i zadbać o prawidłową etykietę. Zwłaszcza w przypadku używania telefonu komórkowego. 

Telefon – dlaczego powinien być wyłączony?

Telefony ułatwiają nam codzienną pracę i są oknem na świat. Jednak w trakcie ceremonii nie powinno liczyć się nic poza skupieniem na pożegnaniu. Nasza obecność jest bowiem nie tylko wyrazem szacunku, ale również wsparciem dla najbliższej rodziny Osoby Zmarłej. Dlatego tak ważne jest, aby telefon wyłączyć. Skoczna melodia, która może rozbrzmieć z telefonu w trakcie ceremonii, wywoła zniesmaczenie i chwilowy zamęt. Uczestnicy pogrzebu oderwą się od swoich myśli, modlitwy i pożegnania. Natomiast najbliższa rodzina może poczuć jeszcze większa bezradność i żal. Jeszcze większym brakiem taktu jest odebranie telefonu. Zachowanie to jest wyjątkowo niegrzeczne. Zwłaszcza w trakcie mszy i ceremonii. 

W tym szczególnym dniu warto również powstrzymać się od zerkania w ekran. Takie zachowanie może być odebrane jako zniecierpliwienie, brak zainteresowania i szacunku. Jeśli wiemy, że mamy problem z uzależnieniem od telefonu, warto go całkowicie wyłączyć (nie tylko dźwięk) i schować do torebki lub kieszeni. Dzięki temu urządzenie będzie mniej kusić. 

Fotografowanie na pogrzebie 

Telefon wykorzystywany jest również bardzo często jako aparat. Czy na pogrzebie można wykonywać zdjęcia? Zdecydowanie nie. Wyjątkiem jest sytuacja, w której najbliższa Rodzina sama poprosi o taką formę pamiątki i wskażę osobę za wykonanie zdjęcia. Jednak samodzielne wykonywanie zdjęć oraz publikowanie ich bez zgody w swoich mediach społecznościowych jest zachowaniem bardzo nietaktownym. 

Fotografia pogrzebowa jest popularną usługą, na którą decyduje się coraz więcej rodzin. Osobą odpowiedzialną za reportaż fotograficzny jest profesjonalny fotograf. W trakcie ceremonii wykonuje on zdjęcia w taki sposób, aby nie rozproszyć uczestników pogrzebu. Zdjęcia wykonane przez doświadczonego fotografa wyróżniają się wysoką jakością oraz subtelnością. Dlatego w większości przypadków rodzina decyduje się na usługę reportażu fotograficznego świadczoną przez profesjonalistę. Odradza się jednak, aby to uczestnik pogrzebu wykonywał takie zdjęcia. 

Telefon w trakcie stypy 

Stypa jest czasem, w którym emocje powoli opadają. Najbliższa rodzina może wspólnie okazać sobie wsparcie oraz powspominać Zmarłego. Stypa jest już mniej formalna, w związku z tym telefon może zostać włączony. W przypadku ważnego telefonu warto na chwilę opuścić pomieszczenie, a najlepiej odrzucić połączenie. Warto jednak pamiętać o tym, jaki cel niesie ze sobą konsolacja. Skupić się na swoich bliskich, a telefon mimo wszystko zostawić na dalszym planie. 

Podsumowując, będąc uczestnikiem pogrzebu, nie należy używać telefonu komórkowego. Najbezpieczniej jest go wyłączyć i schować na cały czas trwania ceremonii pogrzebowej. Jest to bowiem oznaka dobrych manier i szacunku dla pogrążonej w żałobie rodzinie.